Bizalom
Szakértelem
Gyógyulás

A vágy kortalan

Amint az a Nők Lapja felméréséből is kiderül, hazánkban a változó korba lépő nők többségének csökken a szexuális vágya. Ez részben a hormonális változásokkal magyarázható, részben a testi változások miatt is kialakuló pszichés problémák és a menopauzával kapcsolatos előítélek következménye.

Előítéletek nélkül

– A menopauza beálltának nem törvényszerű következménye a libidó csökkenése- állítja dr. Somogyi Andrea pszichiáter- Ezen időszak normális élettani folyamatának elkerülhetetlen velejárói bizonyos külső és belső változások, amelyek mint minden egyéb testi és lelki tünet, befolyásolhatják a szexuális aktivitást, a partnerrel való együttléteket is.

Előítélet a klimaxot azonosítani a nőiség elmúlásával. A változás kora a női nemiséghez, a szülőképességhez kapcsolódó biológiai jelenségek megszűnése. Ezen időszakhoz társulnak kellemetlen testi tünetek, gondoljunk például a hőhullámokra, és társulnak pszichés problémák, amelyek rendkívül összetettek. A napjainkban mitizált fiatalság és szépség megnehezíti a testi változások elfogadását, csökkenhet az önértékelés. Általában ebben az életszakaszban repülnek ki a gyermekek otthonról, kialakulhat az úgynevezett “üres fészek szindróma” a céltalanság, kedvetlenség, “rám már semmi szükség” érzésével. Mind minden krízis, így ez is, szenvedése ellenére lehetőség is: az életet újra értékelve, új tartalommal megtöltve új dimenziók is megnyílhatnak, pl. megvalósíthatóvá válnak régi tervek, vágyak. Eszembe jut az egyik páciensem, aki dédelgetett fiatalkori álmát, hogy diplomát szerezzen, ekkor tudta beteljesíteni.

Az életminőséget jelentősen rontó testi és lelki tüneteket az orvostudomány ma már képes enyhíteni vagy megszüntetni.
Az egyénen túl a pároknak is lehetőséget nyújtanak ezek az évek: hiszen erre az életkorra megismerik saját hibáikat és erényeiket, és a tapasztalatok helyes alkalmazása mind az egymással való emberi, mind a testi kapcsolat elmélyülését segítheti.

Senki nem hibás (javasolnám esetleg helyette: Félreértések helyett)

A változás kora mindkét nemben lezajló élettani folyamat, vagyis a férfiak sem mentesülnek a klimax testi és lelki történéseitől, bár náluk ez elnyújtottabb, hosszabb ideig tart, és nemzőképességük még sokáig megmarad. A férfiak is sérülékenyebbek, teljesíteni akarnak az élet minden területén. Az esetleges sikertelenségek önértékelési zavarhoz vezethetnek, amelyek mindkét oldalról veszélyeztethetik a párok szexuális életét.- folytatja szakértőnk.- Például a nők gyakran félnek közeledni, mert azt hiszik, hogy testük módosulása miatt kevésbé kívánatosak, a férfiakat gátolhatja, hogy hosszabb idő szükséges az izgalmi állapot eléréséhez. Ezek a helyzetek félreértésekhez vezethetnek. De felszabadultabbá is válhat a házasélet, hiszen megszűnik a fogamzásgátlás problémája. Alapvető szabály, hogy a nőket a párjuk tudja megerősíteni abban, hogy továbbra is fontosak és vonzóak, s a férfiakat a nők tudják megerősíteni türelmükkel, gyöngédségükkel férfiasságukban.

Mind a testi, mind a lelki élet egyensúlyának fenntartásához elengedhetetlen a fizikai aktivitás, s ez így igaz a szexuális életre is: a menopauza szexuális tünetei ellen a leghatékonyabb módszer az aktív szexuális élet.
[box ] A nőknél az orgazmuskészség 30- 35 éves korban éri a maximumot, ekkor virágzik ki a szexualitásuk. A férfiaknál a biológiai teljesítőképesség csúcsa 20 éves korban van. Azt viszont kevesen tudják, hogy a nők és férfiak nemi vágya 45- 50 éves korban kerül párhuzamba, az igények ekkor egyformák mindkét nem részéről. Ez kiegyensúlyozottá és harmonikussá teheti a szexuális kapcsolatot – is.[/box]

 

Kecskeméti 11