Bizalom
Szakértelem
Gyógyulás

Tényleg jobb az e-recept?

Az e-recept jobb? A papírra írt? Ebben a cikkben segítünk eligazodni a kettő között: milyen szabályok és feltételek vonatkoznak rájuk,  és mikor melyiket érdemesebb használni. Külön kitérünk a pszichiátriai betegek receptjeire, és néhány hasznos tanáccsal is szolgálunk majd.

Mi is az a recept?

A köznyelvben receptként, vagy elektronikus formájában e-receptként (esetleg erecept-ként) ismert orvosi vény kettős rendeltetésű dokumentum. Egyrészt orvosi igazolás arról, hogy a vényen szereplő orvos elrendeli a vényen szereplő beteg számára az adott gyógyszert, másrészt egy utalvány, vagyis pénzügyi dokumentum. Ennek a kettős szerepnek a megértése nagyon fontos ahhoz, hogy megérthessük, hogyan is működik a jelenlegi rendszer. Tehát, minden recept két dolgot tud: a beteg számára lehetővé teszi, hogy bizonyos gyógyszerekhez és gyógyászati segédeszközökhöz hozzáférjen, míg a társadalombiztosítás számára lehetővé teszi, hogy elszámoljon a gyógyszerek költségével. A receptet szinte mindenki ismeri, egy kis papírlap, amit az orvos aláír és lepecsétel. Eddig legalábbis csak ilyen volt.

 

Mi az e-recept?

Noha egy törvény már 2004-től lehetővé tette a receptek elektronikus kiállítását, azonban igazi változást a koronavírus járvány hozott. Mivel ekkor sok beteg a korlátozások miatt nem tudta személyesen felíratni a gyógyszereit, 2020 tavaszán létrejött az évek óta várt technikai háttér. Így valóban lehetővé vált elektronikusan kiállítani az orvosi vényeket. Az e-recept tehát elektronikusan kiállított orvosi vény. Alapvetően ugyanazt a célt szolgálja, mint a papír alapú: a beteg gyógyszert vásárol vele, a társadalombiztosítás pedig elszámolásra használja. Mi akkor a különbség, és miért jobb, mint a papír alapú? A rövid válasz az, hogy gyorsabb, rugalmasabb, és kényelmesebb. A hosszú válasz azonban egy kicsit bonyolultabb, mert ahogyan lenni szokott, hátrányok is vannak, és nem egy dologra kell figyelnünk! Lássuk tehát a részleteket!

 

Mi kell az e-recept kiállításához?

Kevesen tudják, de az e-recept kiállításához az orvosok oldaláról komoly beruházás kell! Bár a hagyományos recept sem volt ingyen az orvosnak (Bizony, az orvosnak venni kell a receptet!), egy tollal és egy pecséttel ki lehetett állítani bárhol és bármikor. Az e-recept felírásához azonban egy vényíró szoftverre, folyamatos internet kapcsolatra, egy eSzemélyi Igazolványra és egy eSzemélyi olvasóra, egy külön berendezésre, van szükség, amely elektronikus azonosítást hajt végre. Ez utóbbiakra azért van szükség, hogy az EeSZT-ben, az elektronikus rendszerben, amelyben a receptet kiállítják, egyértelműen azonosítani lehessen, hogy ki, mikor, mit, mennyit és kinek írt fel. Az azonosítás különösen fontos, mert a betegnek ugyanolyan szigorú elvárásoknak kell megfelelnie, mint az orvosnak, ez pedig teljesen megváltoztatja majd a kiváltás folyamatát! Az e-recept kiváltásával külön bejegyzésben is foglalkozunk, ha erről szeretne többet tudni, kattintson ide!

Ezek nincsenek ingyen, és bizonyos technikai készségekre is szükség van a használatukhoz, így látható, hogy az e-recepteket nem minden orvos és nem minden praxis tudja kiállítani. Lehet azért, mert nincs meg a technikai háttér, vagy az orvos nem rendelkezik a szükséges technikai készségekkel, vagy eSzemélyivel. Vagy egyszerűen nincs internet.

 

Mik az előnyei a beteg számára?

  • A legnagyobb előny, hogy a beteg személyes jelenlét nélkül felírathat az orvosával gyógyszert vagy gyógyászati segédeszközt. Nem kell bemenni a rendelőbe és várni. Nem kell utazni. Így rendelési időben az orvos azzal foglalkozhat, ami a betegek legnagyobb érdeke: az ellátásukkal.
  • Szintén óriási előny, hogy nem kell a receptet bemutatni a kiváltáskor a gyógyszertárban. Azonosítanunk kell a rendelésünket, és saját magunkat, majd fizetnünk. Sokkal egyszerűbb.
  • További előny a betegnek, hogy az e-recept nem sérülékeny: nem szakad el, nem tűnik el, nem ázik szét. Nem lehet elhagyni sem.
  • Az e-recept is ingyenes a beteg számára, tehát nem kerül többe a papír alapúnál.
  • Ugyanúgy 3 hónapig érvényes, mint a papír alapú. Fontos azonban tudni, hogy míg a papír alapút meg lehetett hosszabbítani, az e-receptet nem.
  • Könnyebben nyomon követhetik a betegek és az orvosok is. A sok gyógyszert szedők gyógyszerelése így könnyebb és biztonságosabb. Ezek az információk orvosváltásnál, vagy műtéteknél is nagyon hasznosak.
  • Kevesebb a lehetőség a visszaélésre – biztonságosabb mind az orvos, mind a beteg, mind a TB számára.

 

Mik a hátrányai a beteg szemszögéből?

Az e-recept legnagyobb hátránya a hagyományos, papírra írt recepttel szemben furcsa módon az, hogy nem állítható ki olyan könnyen! Mint láttuk, a kiállító orvosnak komoly infrastruktúrára van szüksége. Egy sürgősségi vizitkor nem biztos, hogy ez rendelkezésre áll. Ha pedig a gyógyszerre sürgős szükség van, akkor ez komoly probléma lehet. A másik, különösen pszichiátriai betegeket érintő hátrány a rendszeresen szedett gyógyszereket érinti. Mivel az e-receptet kiváltani nagyon könnyű, és nem igényel fizikai jelenlétet a gyógyszer felíratása, a rendszeresen pszichiátriai gyógyszert szedő betegek sokszor csak későn kapnak észbe, hogy fogyóban van a gyógyszerük. Ez különösen nyaraláson vagy utazáskor szokott előfordulni: a beteg észreveszi, hogy már alig van gyógyszere, és sürgősen keresi az orvost, hogy gyógyszert írasson fel. Viszont, mivel az e-receptet felírni nem olyan könnyű, mert például az eSzemélyi olvasó nem működik, vagy leáll az EeSZT, a gyógyszer idő előtt elfogy, és a beteg állapota szükségtelenül rosszabbodik.

Ezért nagyon fontos, hogy a rendszeresen gyógyszert szedő betegek folyamatosan figyelemmel kövessék, hogy mennyi gyógyszerük van, és időben kérjenek receptet az orvostól! A pszichiátriai betegek jó életminőségéhez azonban nemcsak a gyógyszerek, hanem a rendszeres kontrollvizsgálat is hozzájárul.

 

Valóban jobb?

Igen, valóban jobb az e-recept. A papír alapú receptet csak ott érdemes használni, ahol az e-receptet nem lehet. Szükség lehet rá bizonyos helyeken, de a jövő az elektronikus recepteké. Nem véletlenül: kényelmesebb és biztonságosabb minden érintettnek.

 

Kecskeméti 11